عبدالرحمن فتحعلی بیلیعبدالرحمان فتحعلی بیلی - دودانگسکی

عبدالرحمان فتحعلی بیلی

Abdurrahman Fatalibeyli-Dudanginsky

تولد 12 ژوئن 1908 در دودانگا - مرگ نوامبر 1958 در مونیخ سرگرد ارتش سرخ که بعد از تسلیم شدن به آلمان به وافن اس اس پیوست و فرمانده لژیون آذربایجان شد و بعد از جنگ و در دوران جنگ سرد رئیس بخش آذربایجانی رادیو آزادی بود . عبدالرحمان فتحعلی بیلی در سال 1905 در روستای دودنگه در نخجوان بدنیا آمد . تبار او به صفوی ها میرسد .تحصیلات ابتدائی را در باکو و در مدارس مختلف عمومی گذراند . . او به لنینگراد رفت و برای تحصیل در مدرسه مهندسی نضامی به حزب کمونیست پیوست و پس از سه سال فارغ التحصیل شد .همکلاسی فتحعلی بیلی ژنرال ارتش سرخ آندری گرچکو که بعد ها وزیر دفاع شوروی شد در مورد او میگوید :"او از هوشی فوق العاده تیز و تفکر تحلیلی برخوردار است. او ذاتا یک فرمانده متولد شده است. در تحلیل تاکتیکهای نظامی هیچ یک از ما را نمی تواند به او مقایسه کنید."

فتحعلی بیلی - دودانگسکی در ارتش سرخ

فتحعلی بیلی - دودانگسکی در ارتش سرخ

پس از آن فتحعلی بیلی در لشکر آذربایجان مشغول به خدمت شد .پس از اتمام تحصیلات نظامی در مسکو به درجه سرگردی ارتقا یافت .در سال 1936 بدلیل دروغ گفتن در مورد خواستگاه اجتماعیش از حزب کمونیست اخراج شد . او در سال 1939 درجنگ فنلاند شرکت کرد و بدلیل ابراز شجاعت مدال ستاره سرخ را دریافت نمود و به درجه سرهنگی ارتقا یافت . در سال 1941 توسط آلمانیها دستگیر و به اردوگاه اسیران جنگی منتقل شد .

فتحعلی بیلی - دودانگسکی در ارتش سرخ

Fatalibeyli در ارتش سرخ (در پس زمینه در سمت راست)

آلمان نازی پس از (و یا در طول) حبس در لهستان ، به ورماخت پیوست

جنگ سرد در سال 1948 در جریان جنگ اعراب و اسرائیل از طرف مصر دعوت شد تا به عنوان مشاور نظامی به ارتش این کشور کمک کند . در سال 1953 در مونیخ و در رادیو آزادی که توسط CIA تامین مالی میشد شروع به کار کرد ، و مدیر بخش آذربایجانی آن شد . در سپتامبر 1945 جسد لئونید کاراس نویسنده بلاروس در رودخانه ایزار نزدیک مونیخ پیدا شد . دو ماه بعد فتحعلی بیلی خفه شده در آپارتمان میکئیل ایزماعیلوف پیدا شد . اگر چه هرگز قطعی ثابت نشد ولی KGB مظنون اصلی هر دو پرونده بود .