برنارد لاو مونت‌گومری
برنارد لاو مونت‌گومری

متولد 17 نوامبر 1887 ، مرگ 24 مارس 1976
ژنرال برنارد لاو مونتگومری که سربازانش وی را با نام مونتی می‌شناختند در کنینگتون لندن به دنیا آمد. او چهارمین فرزند از 9 فرزند خانواده بود. خانواده او دارای اصالت ایرلندی و انگلیسی بودند. پدرش هنری و مادرش مایود نام داشت. پدرش در سال 1889 اسقف تاسمانی شد. در سال 1901 مونت گمری به مدرسه سنت پل رفت و سپس به مدرسه نظامی سلطنتی سنت هورست رفت و در سال 1908 برای نخستین ماموریت خود به هند اعزام شد و تا سال 1913 در آنجا خدمت کرد.
با آغاز جنگ اول مونت گمری به فرانسه اعزام شد. او در نبرد مونس نیمی از مردان خود را از دست داد آنان یا کشته شده بودند و یا اسیر شدند. در 13 اکتبر 1914 در جریان یک نبرد یک گلوله به ریه راست او آسیب جدی وارد نمود و در حالیکه همه آماده خاکسپاری او بودند، او زنده ماند. او پس از بهبودی مورد تجلیل قرار گرفت و به جبهه جنگ بازگشت و به عنوان افسر ستاد به خدمت مشغول شد. در پایان جنگ اول جهانی او فرمانده ستاد لشگر 47 بود. در سال 1927 با الیزابت کارور که یک بیوه بود ازدواج نمود.
برنارد لاو مونت‌گومری
مونت گومری در جنگ جهانی اول

مونت گمری در سال 1938 عملیات پیاده شدن در ساحل را به عنوان یک عملیات ترکیبی که با هماهنگی واحد های نیروی دریائی و زمینی انجام می شد را بنا نهاد و سربازان را وادار به انجام مانورهای سخت برای تصرف ساحل می نمود. او سپس فرمانده لشگر 8 پیاده در فلسطین شد و شورش اعراب در سال 1939 را قبل از بازگشت به انگلستان سرکوب نمود. او پس از بازگشت فرمانده لشگر 3 پیاده شد و با آغاز جنگ دوم جهانی به بلژیک اعزام شد. اما با شکست متفقین در فرانسه به انگلستان بازگشت و در سال 1941 فرمانده جنوب شرقی انگلستان شد و در این سمت برای آموزش سربازان خود تمرین های سختی به نام تمرین ببر را به سربازان خود برای زندگی در شرایط سخت تحمیل کرد.
برنارد لاو مونت‌گومری
مونت گومری بر روی تانک گرانت در شمال آفریقا نوامبر 1942

در سال 1942 با پیروزیهای چشمگیر و خرد کننده مارشال رومل فرمانده آلمانی قوای محور در شمال آفریقا او به جای مارشال الکساندر به فرماندهی ارتش هشتم در شمال افریقا منصوب شد. مونت گمری پس از حضور در مصر اقدام به تقویت خط دفاعی نمود و با آگاهی از اینکه نیروهای ایتالیائی در مرکز قوای رومل قرار دارند به دلیل ضعیف بودن این نیروها در عملیات شمال آفریقا، تصمیم به حمله به مرکز قوای رومل گرفت. فرماندهی درخشان او در نبرد العلمین منجر به شکست رومل و در نهایت آغاز آزادسازی شمال آفریقا شد.
او در جریان حمله به سیسیل ایتالیا و حمله به نورماندی عملیات آبی خاکی را که سالها روی آن کار کرده بود با موفقیت اجرا نمود. همچنین شکست او در نبرد مارکت گاردن مانع پیروزی انگلستان در جنگ و تسلیم آلمان نشد. مونت گمری در روز 4 ماه می 1945 در جریان پذیرش تسلیم ( نه امضاء قرار داد تسلیم ) آلمان حضور داشت.
برنارد لاو مونت‌گومری
مونت گومری و ژنرال پاتن در پالرمو جولای 1943

او پس از جنگ به لقب ویسکونت العلمین مفتخر شد و از سال 1946 تا 1949 به عنوان فرمانده ستاد ارتش سلطنتیی انگلستان منصوب شد و سپس فرمانده ارتش غرب اروپا شد. او در سال 1976 درگذشت.
برنارد لاو مونت‌گومری
مجسمه مونت گومری در لندن

منبع:http://wikiarya.com/uk-montgomery.htm
عکسها:http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard_Montgomery,_1st_Viscount_Montgomery_of_Alamein