فرانکلین دلانو روزولت
فرانکلین دلانو روزولت

متولد 30 ژانویه 1882 ، مرگ 12 آوریل 1945
فرانكلين روزولت در ( هودسن ولی ) نيويورك متولد شد . پدرش جيمز روزولت و مادرش سارا نام داشتند . آنها از متمولين خانواده و كلان روزولت و تبار آنها هلندی و فرانسوی بود . روزولت به مدرسه گروتن در ماساچوست فرستاده شد و در آنجا به انجمن سری اخوت و برادری موسوم به آلفا بتا فی پيوست . پسر عموی او به نام تئودور روزولت در اين زمان به رياست جمهوری آمريكا برگزيده شد .
فرانکلین دلانو روزولت
روزولت به همراه پدرش جیمز و خواهرش هلن در حال قایق سواری 1899

فرانكلين در سال 1902 با همسر آينده خود النور روزولت كه برادر زاده تئودور بود ملاقات نمود و در 17 مارس 1905 با او ازدواج نمود . در سال 1918 در حالی كه فرانكلين در جنگ جهانی در اروپا حضور داشت النور از راز رابطه پنهانی او با لوسی مركر مطلع شد . فرانكلين و لوسی به ارتباط خود تا سال 1941 خاتمه دادند .
فرانکلین دلانو روزولت
روزولت به همراه همسرش النور در کانادا 1904

در سال 1913 به نيروی دريائی رفت و در جنگ شركت نمود . او در سال 1917 برای اولين بار در اين جنگ وينستون چرچيل متحد آينده خود را ملاقات نمود . او طی سالهای 1929 تا 1932 فرماندار نيويورك بود
فرانکلین دلانو روزولت
فرانکلین دلانو روزولت ۱۹۳۳

روزولت در سال ۱۹۳۲ میلادی توانست به نامزدی دموکرات‌ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست یابد. وی توانست در انتخابات آن سال، با اختلافی فراوان هربرت هوور را شکست دهد.
فرانکلین دلانو روزولت
روزولت و هوور در مراسم تحلیف1933

وی قبل از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به بیماری فلج اطفال دچار شد. بطوری که از کمر به پایین فلج شده و قادر به راه رفتن نبود روزولت برای رسیدن به پست ریاست جمهوری آمریکا تلاش‌های فراوانی کرد و برای این که بتواند حداکثر آرا را جمع آوری کند و همچنین محبوبیت خود را تاحد زیادی بالا ببرد کمک‌های بسیار شایانی در رابطه با بیماری فلج اطفال کرد وی در جورجیانای آمریکا مجتمعی به نام Warm Springs را راه اندازی کرد که شامل چند هتل و یک استخر آب گرم می‌شد و بیشتر برای افراد بی بضاعت بود و شیوه آب در مانی را نیز رونق بخشید زیرا خود با استفاده از این روش به درمان رسید. Warm Springs یکی از معتبرترین و بهترین مجتمع‌های نگهداری از بیماران فلج اطفال در دنیا می‌باشد.
فرانکلین دلانو روزولت
روزولت روی ویلچر 1941

او با ارائه برنامه موسوم به نيوديل و با كمك جان مينارد كينز اقتصاد دان برجسته موفق شد بحران اقتصادی حاكم بر جامعه آمريكا را مهار نمايد .
او در سال 1933 نيروهای آمريكائی را از كوبا و پاناما و هائیتی بيرون كشيد و در همان سال پيمان مونته ويدئو را امضاء نمود كه بر اساس آن آمريكا از دخالت در امور داخلی كشورهای آمريكای لاتين منع می شد .
روزولت طی دومین دوره ریاست جمهوری خود در آمریکا به خطر فاشیسم واقف شد و از سال ۱۹۳۷ تلاش‌هایی را برای اطلاع افکار عمومی کشورش از این خطر و رویدادهایی که بر این مبنا در اروپا و آسیا در حال وقوع بود، آغاز کرد.
همزمان با به قدرت رسيدن هيتلر او تلاش كرد به مقابله با آلمان و ژاپن برخيزد
تائید کمک‌های آمریکا به انگلیس و روسیه در سال ۱۹۴۱ زمینه مخالفت‌های داخلی با سیاست‌های وی را فراهم آورد اما حمله ژاپنی‌ها به پرل هاربر به این مخالفت‌ها پایان داد. در ۱۹۴۲ روزولت دستور بازداشت دسته جمعی ۱۰۰٬۰۰۰ ژاپنی آمریکایی را صادر کرد.
فرانکلین دلانو روزولت فرانکلین دلانو روزولت
روزولت حال امضا بیانیه اعلان جنگ علیه ژاپن(راست)وآلمان (چپ)
او با هدايت آلبرت انشتين پروژه مانهاتان را همانا توليد بمب اتمی بود را استارت زد كه در زمان هری ترومن منجر به بمب باران اتمی ژاپن شد .
در سال 1942 با حمله ارتش آمريكا به شمال آفريقا جنگ با آلمان رسما آغاز شد
فرانکلین دلانو روزولت
استالین-روزولت-چرچیل در کنفرانس یالتا دو ماه قبل از مرگ روزولت
سلسله جلسات وی با وینستون چرچیل و جوزف استالین مبانی جهان پس از جنگ جهانی دوم را بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۴۴ برای چهارمین بار رئیس جمهور آمریکا شد. به علت اینکه تا آن زمان قانون محدودیت انتخاب ریاست جمهوری ایالات متحده به دو بار هنوز تصویب نشده بود به وی این فرصت را داد که ۴ بار به ریاست جمهوری انتخاب شود امری که در تاریخ آمریکا یک استثناست. وی در سال ۱۹۴۵ در دومین سال خدمت از چهارمین دوره ریاست جمهوریش تنها سه هفته به پایان جنگ جهانی دوم در اروپا درگذشت.