فرانتس آگسبرگرفرانتس آگسبرگر

فرانتس آگسبرگر

Franz Xaver Josef Maria Augsberger

10 اکتبر 1905-مرگ 19 مارس 1945 فرانتس خاور یوزف ماریا آگسبرگر (Franz Xaver Josef Maria Augsberger ) که در 10 اکتبر 1905 متولد شده است یکی از سرتیپ های وافن اس اس بود . او در 19 مارس 1945 از دنیا رفت. زندگی فرانتس آگسبرگر فرانتس آگسبرگر پسر یک هتل دار در وین بود که در آن زمان پایتخت اتریش مجارستان محسوب میشود.بعد از مدرسه ابتدایی او به مدت یک سال در یک نظامی مقدماتی مشغول تحصیل شد.با این حال، پس از فروپاشی امپراتوری اتریش و مجارستان پس از جنگ جهانی اول،آگسبرگر به تحصیل در دانشگاه مشغول شد و از رشته مهندسی و معماری فارغ التحصیل شد.در جولای 1927،آگسبرگر به سازمان Steirischer Heimatschutz پیوست که یک سازمان ضد یهودی و ضد جمهوری خواه بود. اما آگسبرگر این سازمان را به خاطر آشفته بودن آن در اکتبر 1930 ترک کرد.در عوض خیلی سریع در 30 اکتبر همان سال به اس آ پیوست.در همان روز او عضوی از NSDAP نیز شد. زندگی کاری آگسبرگر تا سال 1932 آگسبرگر به عنوان یک آرشیتکت(طراح ساختمان) در وین کار میکرد.در طی این دوره او یک کار معماری در نروژ را نیز به مدت یک و نیم سال به عهده گرفت و در این مدت زبان نروژ را نیز آموخت.در وین،او تلاش میکرد تا NSDAP کارهای بیشتری به او بدهد.زمانی که NSDAP در اتریش غیر قانونی شناخته شد،آگسبرگر متهم به تبلیغ این سازمان شد.

فرانتس آگسبرگر

فرانتس آگسبرگر

حرکت به سمت آلمان و اس اس بعد از اینکه در اتریش متهم شد،او به طرف آلمان رفت و در 1932 به اس اس پیوست و تا فوریه 1934 به درجه SS-Mann (سرباز اس اس)رسید.از آوریل 1932 تا اکتبر سال 1933 فرانتس در لژیون اتریش خدمت کرد.بعد از اینکه او پادگان لژیون اتریشی را در لچفلد ترک کرد و به منطقه آموزشی نزدیک داخائو رفت،به درجه معاون رهبر جوخه رسید و به دنبال آن در 1 ژوئن 1934 خود او،رهبر جوخه شد. در 1 اکتبر 1934 فرانتس آگسبرگر به نیروی پشتیبانی از نبرد اس اس(SS-Verfügungstruppe)پیوست و در این نیرو نیز تا 18 مارس 1935 رهبر جوخه شد.در این نیرو به او پیشنهاد شد که به کلاس اول SS-Führerschule برانشویگ برود(مدرسه افسری) شود.به دنبال این پیشنهاد او در آوریل 1935 وارد این مدرسه شد.در 1 آپریل 1935 در این مدرسه به درجه SS-Hauptscharführer رسید. بعد از اینکه امتحانات نهایی را گذراند مجددا در ژانویه 1936 ارتقا درجه گرفت و به درجه کاندیدای افسری( SS-Standartenoberjunker) رسید.بعد از اینکه در همان سال ارشد جوخه حمله شد و بعد از آن به درجه کاپیتانی در 1937 رسید و آموزش های اضافی بخش اصلی گروه های اقتصادی و اداری اس اس را یاد گرفت(SS-Wirtschafts-Verwaltungshauptamt)دوباره به برانشویگ برگشت. بعد از برگشت به این مدرسه،مشغول آموزش دوره های کار با سلاح شد و بعد از یک سال تدریس در مارس 1939 به درجه افسر مدرسه اس اس نائل آمد. با شروع ماه مارس 1939 فرانتس آگسبرگر به هنگ اس اس Der Führer رفت و تا آغاز ماه آگوست همان سال در آن هنگ خدمت کرد.او بعد از دریافت چند سمت کوتاه مدت در مکان های مختلف سریعا به هنگ دائمی خود،Der Führer برگشت و در 21 مارس 1940 در این هنگ به درجه SS-Hauptsturmführer رسید. در 1 اکتبر 1940 فرانتس آگسبرگر به عنوان فرمانده گروهان از Der Führer به هنگ وستلند(Westland)منتقل شد.این هنگ شامل داوطلبانی از هلند و بلژیک میشد.بعد از این،در دسامبر 1940،آگسبرگر به هنگ نوردلند(Nordland)منتقل شد که شامل داوطلبانی از نروژ و دانمارک میشد.او تا فوریه 1941 مسئول این هنگ بود. فرماندهی حرفه ای در 10 فوریه 1941 فرماندهی هنگ پیاده نظام موتوریزه گردان هفتم SS-Standarte به فرانتس آگسبرگر سپرده شد.تا 1 دسامبر 1941 او فرماندهی این هنگ را در اختیار داشت تا اینکه در آن روز (1 دسامبر 1941)به درجه سرگردی ارتقا پیدا کرد و فرماندهی کل گردان هفتم SS-Standarte را به دست گرفت.این گردان بخشی از لشکر اس اس نورد بود.در همین زمان،سرتیپ او،کارل ماریا دمل هوبر پیشنهاد کرد که به آگسبرگر درجه سرهنگ دومی اهدا شود. در 4 جولای 1941 که آگسبرگر هنوز سرگرد گردان هفتم SS-Standarte بود،مدال صلیب آهنی درجه 2 را کسب کرد و در 15 دسامبر همان سال(1941)مدال صلیب آهنی درجه 1 نیز به او اهدا شد.همچنین سال بعد در 15 ژانویه 1942 نشان پیاده نظام هجومی به او داده شد.همچنین در 30 می 1942 به خاطر فرماندهی گردان هفتم SS-Standarte مدال صلیب آهنی آلمان طلایی به او داده شد.

لژیون استونی در آگوست 1942 آدولف هیتلر دستور داد واحدی در اس اس از داوطلبان استونی تشکیل شود.در ابتدا این نیرو Estonian Legion نام گرفت ولی بعدا نام آن به تیپ سوم داوطلبان استونی اس اس ( 3 Estonian SS Volunteer Brigade) تغییر کرد.در کتبر 1942 آگسبرگر به افسر فرماندهی این تیپ منصوب شد و به دنبال آن به درجه سرهنگی( SS-Standartenführer) رسید. در ژانویه 1944 تیپ استونی بزرگتر شد و به اندازه لشکر رسید و نامش را به لشکر داوطلبانی استونی اس اس تغییر داد و آگسبرگر نیز در درجه خود (افسر فرمانده) به خدمت در این لشکر ادامه داد تا اینکه در ژانویه به درجه سرهنگ ارشدی رسید و بعد از آن در ژوئن 1944 سرتیپ شد.با اینکه آگسبرگر در ابتدا به داوطلبان استونی زیردست خود اعتماد نداشت ولی آرام آرام به آنها اعتماد پیدا کرد و با آنها با احترام رفتار میکرد.فرانتس آگسبرگر همچنین فرماندهی یک لشکر آلمانی را در زمان عقب نشینی بزرگ آلمان ها در جبهه شرقی در دست داشت. مرگ در 19 مارس فرانتس آگسبرگر در یک درگیری در نوستادت لهستان( Neustadt) زمانی که آلمانی ها محاصره شده بودند و برای شکستن محاصره تلاش میکردند کشته شد.11 روز قبل از این ، او مدال صلیب شوالیه را به خاطر فرماندهی یک لشکر آلمان در دفاع از اوپلن(Oppeln)گرفته بود.