فریتز کلینگنبرگ

Fritz Klingenberg
فاتح بلگراد

متولد 17 دسامبر 1912 - مرگ 22 مارس 1945 او از افسران وافن اس اس بود لشگر داس رایش خدمت میکرد و همچنین فرمانده 17.SS- Panzergrenadier-Division Götz von Berlichingen بود او بیشتر به خاطر فراست و شجاعت فوق العاده ای که در تصرف بلگراد پایتخت یوگسلاوی از خود نشان داد معروف است و به افتخار همین موفقیت وی به دریافت نشان صلیب شوالیه مفتخر گردید. فریتز کلینگنبرگ در تاریخ 17 دسامبر 1912 در شهر روورشاگن واقع درایالت مکلنبورگ در آلمان امروزی متولد شد. پدرش صاحب یک مغازه لبنیاتی بود. فریتز کلیگنبرگ پس از اتمام دوره دبیرستان در دانشگاه روستوک به تحصیل تاریخ مشغول شد اما در سال 1934 تحصیل را رها کرد و به نیروی اس اس پیوست. وی پس از اتمام دوره آموزشی در واحد استاندارد ژرمانیا که بعدها به لشگر داس رایش شهرت یافت به خدمت مشغول شد و با آغاز جنگ دوم جهانی به واحد SS-VT که بعدها هسته اولیه وافن اس اس را تشکیل داد ملحق شد.

فریتز کلینگنبرگ

او در جنگ از خود شجاعت و بی پروائی های زیادی به منصه ظهور رساند که مهمترین آنها تصرف شهر بلگراد بود. وی در جریان حمله آلمان به یوگسلاوی در سال 1941 به همراه تعداد اندکی از افراد اس اس تحت امرش و در حالی که بلگراد پایتخت یوگسلاوی به طور کامل تحت کنترل نیروهای یوگسلاوی بود وارد آن شهر شد و زمانی که توسط سربازان یوگسلاوی محاصره شد درخواست نمود که با شهردار شهر بلگراد صحبت نماید. او در ملاقات با شهردار خواستار یک تماس تلفنی با مقامات آلمانی گردید و پس از گرفتن یک شماره تلفن و اندکی صحبت و پس از قطع تلفن به شهردار و مقامات اعلام نمود که فرماندهان آلمانی به وی گفته اند در صورت عدم تسلیم شهر بلگراد آن شهر را با بمب باران هوائی ویران خواهند نمود. این تهدید که اساسا واقعیت نداشت موجب تسلیم شهر به وی با تعداد اندکی از نیروهایش گردید و به افتخار همین موفقیت وی به دریافت نشان صلیب شوالیه مفتخر گردید.

فریتز کلینگنبرگ

او در 21 دسامبر 1944 به درجه سرهنگی ارتقا یافت و 2 هفته بعد در تاریخ 12 ژانویه 1945 به فرماندهی لشگر 17 زرهی پانزرگرانادیر منصوب شد. لشگر وی دستور داشت تا با الحاق به سپاه سیزدهم اس اس تحت فرماندهی ماکس سیمون از ناحیه ای بین نوشتاد و لاندائو واقع در جنوب شرقی ساربروکن (جنوب غربی آلمان و در نزدیک مرز فرانسه) دفاع نماید. این منطقه در معرض حملات سپاه پانزدهم و هفتم ایالات متحده قرار داشت. زمانی که در 22 مارس 1945 خط دفاعی ارتش آلمان فروپاشید کلینگنبرگ در میان زخمی های این نبرد قرار داشت. او در حالی که مجروح بود لشگر خود را به نزدیکی هرکسهایم به عقب کشید و در همان جا بر اثر شدت جراحات درگذشت. او را در گورستان سربازان آلمانی در شهر آندیلی در جنوب شرقی فرانسه به خاک سپردند.

فریتز کلینگنبرگ
مدالهای فریتز کلینگنبرگ مدالهای فریتز کلینگنبرگ

زندگی شخصی کلینگنبرگ قد بلند بود و 193 سانتی متر قد داشت.عکسی که از در مراسم اهداء مدال صلیب شوالیه در سال 1941 در اقامتگاه هیتلر در برگهوف در کنار هیتلر گرفته شده این موضوع را نشان میدهد عکاس این عکس هاینریش هوفمان که به بلندی قد کلینگنبرگ نسبت به هیتلر (175 سانتی متر) پی برده بود از فریتز خواست تا کمی عقب تر بایستد تا این موضوع زیاد نمایان نشود ولی با این حال این مورد در عکس مشخص است.

 فریتز کلینگنبرگ  در کنار هیتلر