گراردوس مویمان



گراردوس مویمان

گراردوس مویمان

Gerardus Mooyman

متولد 23 سپتامبر 1923 - مرگ 21 ژوئن 1987 گراردوس مویمان در تاریخ 23 سپتامبر 1923 در شهر آپلدورن در هلند متولد شد. او در خانواده ای که شدیدا طرفدار آلمان ها بود، رشد کرد. پدرش یک تاجر خرده پا بود که بر اثر بحران اقتصادی سال 1929 موسوم به شکست بزرگ متحمل ورشکستگی شد. در چنین شرایطی آدولف هیتلر رهبر حزب نازی در آلمان به قدرت رسید و با سخنرانی های آتشین خود مویمان جوان را تحت تاثیر قرار داد. با شروع جنگ دوم جهانی پیروزیهای برق آسای هیتلر در اروپا موجب علاقه بیشتر مویمان به آلمان شد. پدرش از او درخواست نمود تا به حرفه فروشندگی و تجارت روی آورد اما مویمان که به خدمت نظامی علاقه مند شده بود در سال 1941 به عنوان داوطلب به تیپ چهارم پانزرگرانادیر اس اس هلند پیوست و به عنوان فرمانده سلاح ضد تانک به جبهه شرق در روسیه اعزام شد.

او در جریان نبرد دریاچه لادوکا موفق شد 13 تانک دشمن را نابود نماید (دریاچه لادوکا دریاچه ای است واقع بر کرانه لنینگراد که در زمستان یخ می بندد و به همین دلیل نیز روسها موفق شدند از طریق این دریاچه یخ بسته به شهر قحطی زده لنینگراد آذوقه برسانند و مانع تصرف آن توسط آلمان ها شوند) او به عنوان اولین نظامی غیر آلمانی مدال صلیب شوالیه را دریافت نمود. او تا پایان عملیات موفق به نابودی 23 تانک دشمن گردید. پس از دریافت مدال صلیب شوالیه مطبوعات آلمان تحت هدایت ژوزف گوبلز تبلیغات وسیعی در روزنامه های آن زمان به راه اندختند و داستان شجاعت های او در عرصه عملیات را منتشر نمودند. هاینریش هیملر شخصا به او تبریک گفت و به مانند یک نظامی ممتاز در جشن ها و مراسم رسمی و رژه با او برخورد می کردند و از او به عنوان یک هلندی نمونه برای جوانان هلند یاد می شد.

فریتس فون شولتس در حال تبریک گفتن به مویمان فوریه 1943

فریتس فون شولتس در حال تبریک گفتن به مویمان فوریه 1943

در پایان جنگ او دارای درجه ستوان دومی بود و در مارس 1946 در بودگراون (BODEGRAVEN) دستگیر شد و محاکمه گردید. وی به دلیل همکاری با وافن اس اس به 6 سال زندان محکوم شد. وی پس از تحمل 3 سال زندان آزاد شد و به شهر هوگکرک نقل مکان نمود و در آن شهر به عنوان دبیر یک باشگاه فوتبال محلی مشغول بکار نمود. او ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد. گراردوس مویمان در 21 ژوئن 1987 در یک تصادف رانندگی کشته شد.