هاینتز-گئورگ لم

Heinz-Georg Lemm

متولد 1 ژوئن 1919 - مرگ 17 نوامبر 1994 هاینز جورج لِم در 1 ژوئن 1919 در شهر شوورین در آلمان متولد شد. وی در سال 1935 به ارتش آلمان نازی پیوست و در لشگر 12 پیاده به خدمت پرداخت. او در نبرد لهستان ، نبرد فرانسه و عملیات بارباروسا شرکت نمود و در 14 آوریل 1943 به دلیل شجاعت ، ابراز لیاقت و نیز فرماندهی عالی به دریافت نشان صلیب شوالیه و در 11 جولای 1944 به دریافت نشان برگ بلوط و در 15 مارس 1945 به دریافت نشان شمشیر طلا برای صلیب شوالیه خود مفتخر گردید. علاو بر این مدالها او مدالهای دیگری نیز دریافت کرد که میتوان به مدال برای انهدام تانک و دو مدال نقره برای نبرد تن به تن و زخمی شدن اشاره کرد.او همچنین نشان صلیب طلائی آلمان را نیز بدست آورد. او جنگ را با درجه سرهنگی(جوانترین در ارتش آلمان)و به عنوان فرمانده هنگ 27 تفنگداران و در حین نبرد با نیروهای آمریکائی در نبرد بالژ به پایان برد.

هاینتز-گئورگ لم

عکسی از هاینتز-گئورگ لم در
زمان جنگ

لم توسط ارتش امریکا دستگیر شد و به مدت 10 ماه تا سال 1946زندانی آنها بود سپس به شوروی تحویل داده شد. لم تا سال 1950 در اسارت شوروی بود و سرانجام در سال 1950 آزاد و به آلمان بازگشت. در سال 1957 به بوندس ور ارتش تازه تاسیس آلمان غربی پیوست و به درجه سپهبدی ارتقا یافت. و به فرماندهی تیپ هفتم زرهی از لشگر سوم زرهی در هامبورگ منصوب شد. وی در سال 1967 به درجه سرتیپی ارتقا یافت و در سال 1970 سرلشگر شد و فرماندهی لشگر پنجم زرهی آلمان غربی را برعهده گرفت. او در سال 1974 به عنوان فرمانده افسران بوندس ور منصوب شد. وی در بوندس ور نیز به دریافت نشان های خود ادامه داد و موفق شد نشان صلیب شایستگی همراه با ستاره و نشان شایستگی لژیون را دریافت نماید. سرانجام ژنرال لم در سال 30 سپتامبر 1979 بازنشسته شد. لم پس از بازنشستگی به روستائی در شمال غرب بن نقل مکان کرد تا بتواند نزدیک دوست زمان جنگ و صمیمی خود مارتین اشتگلیش(دارنده مدال صلیب شوالیه با برگ بلوط) باشد. لم پس پس از بازنشستگی به ریاست افتخاری دارندگان مدال صلیب شوالیه رسید و تا سال 1985 رئیس کمیته کهنه سربازان آلمان بود و پس آن تا سال 1988 ریاست افتخاری آن را بر عهده داشت . لم در سال 1992 در سن 73 سالگی (دو سال قبل از مرگ)برای دومین بار ازدواج کرد . سرانجام لم در تاریخ 17 نوامبر 1994 در سن 75 سالگی در شهر روپیشتروث (RUPPICHTEROTH) درگذشت.

خاطره ای از هاینتز-گئورگ لم "لم این مطالب را برای سرهنگ آمریکائی مک لین نقل کرده است: در 20 جولای لم برای دریافت نشان برگ بلوط برای مدال صلیب شوالیه خود به مقر هیتلر رفته بود به دلیل گرمای هوا در آن روز میز غذاخوری افسران به بیرون و زیر درختان منتقل شده بود در آنجا لم صحبت کوتاهی با سرهنگ کلاوس فون اشتاوفنبرگ میکنند و اشاوفنبرگ (عامل ترور هیتلر) به لم میگوید که باید به هیتلر گزارش بدهد و کیف حاوی گزارشات (بمب ) را به او نشان میدهد و محل را ترک میکند کمی بعد از آن بمب نزدیک هیتلر ودر دفتر او منفجر میشود. مراسم اهدای جایزه لم تا روز بعد به تعویق می افتد تعدادی از حاضرین در محل اظهار میکنند که لم را در حال مکالمه با اشاوفنبرگ دیده اند لذا لم برای بیان برخی توضیحات احضار میشود ولی پس از چند ساعت بازجوئی از اتهام تبرئه شده و آزاد میشود. "