کورت کنیسپل


کورت کنیسپل
برترین تانکیست تاریخ

کورت کنیسپل

Kurt Knispel

متولد 20 سپتامبر 1921 - مرگ 28 آوریل 1945 کورت کنیسپل راننده ، توپچی ، و فرمانده تانک در جنگ جهانی دوم بود. کنیسپل با ثبت 168 انهدام تانک از دشمن به عنوان موفق ترین تانکیست تاریخ نظامی جهان محسوب میشود رکورد او بر اساس آمار تائید نشده 195 تانک نابود شده است. کنیسپل به همراه میشائیل ویتمن ، یوهانس بولتر و اتو کاریوس از موفق ترین تانکیست های تاریخ هستند. در بین آنها کنیسپل عنوان برترین تانکیست تاریخ نظامی تاریخ جهان را دارد.

کورت کنیسپل

کورت کنیسپل در 20 سپتامبر 1921 در شهر کوچک سایلسفیلد در نزدیکی شهر زوکمانتل واقع در سودت لند چکسلواکی که منطقه ای آلمانی نشین بود، متولد شد. او قسمت اعظم دوران کودکی خود را در شهر نیکلاس دورف گذراند. وی پس از اتمام دوره تحصیلی در یک کارخانه اتومبیل سازی به کار مشغول شد و در سال 1940 به واحد زرهی ارتش آلمان پیوست. وی دوره مقدماتی آموزش نظامی را در یک گردان تانک در شهر ساگان واقع در ایالت سیلیسی سفلی گذراند و دوره پیاده نظام را با موفقیت طی نمود و سپس به آموزش کار با تانک های پانزر 1 و 2 و 4 مشغول شد. در 1 اکتبر 1940 کنیسپل به هنگ 29 پانزر جمعی لشگر 12 زرهی منتقل شد. او دوره آموزشی خود را در تاریخ 11 ژوئن 1941به عنوان راننده و توپچی تانک پانزر 4 با موفقیت به اتمام رساند. با حمله آلمان نازی به اتحاد شوروی در 22 ژوئن 1941 ، کنیسپل به عنوان توپچی تانک پانزر 4 تحت فرماندهی ستوان هلمن در واحد گروه سوم پانزر تحت فرماندهی ژنرال آلولف فریدریش کونتزن به خدمت مشغول شد. وی در منطقه یارزِوو واقع در منطقه عملیاتی استالینگراد و در منطقه تیخوین واقع در منطقه عملیاتی لنینگراد و نیز در منطقه عملیاتی قفقاز تحت فرماندهی ژنرال ابرهارت فون ماکنسن خدمت نمود و در پایان ژانویه 1943 به شهر پوتلوس در لهستان فعلی بازگشت. علت بازگشت او به لهستان آشنائی با تانک های تازه تولید به نام تایگر 1 بود. کنیسپل تا این تاریخ با ثبت رکورد 12 تاک نابود شده آمار نظامی خوبی از خود بر جای گذاشته بود.

کنیسپل در حال استراحت

کنیسپل در حال استراحت-مکانی نا معلوم در روسیه

پس از اتمام دوره تانک های تایگر 1 اولین گردان تانک تایگر به نام گردان 500 پانزر تحت فرماندهی سرهنگ فدنساک تشکیل شد که این گردان بعدها با ادغام گردان 503 در جریان نبرد کورسک ماموریت یافت تا جناح لشگر 7 پانزر را پوشش دهد. کنیسپل همچنین در جریان ضد حمله در تله کورسون - چرکاسی که نیروهای آلمانی به محاصره ارتش سرخ درآمده بودند و نبردهای وینیستا و جامپول و کامنتس - پودولوسک ، شرکت نمود و پس از حمله متفقین به نورماندی در عملیات D- DAY وی به همراه واحد تایگر 2 در شهر کائن با نیروهای متفقین به نبرد پرداخت. وی سپس به همراه واحدش مجددا به جبهه شرق اعزام شد و در جنگهای مزوتور، توروکژنتمیکلوس، سگلد، کسکمت، گیولا، نیترا ف و قلعه باب شرکت نمود. کنیسپل در جریان نبرد قلعه باب گزارش کرد که موفق شده است تعداد 24 تانک دشمن را با شلیک تانک تایگر خود نابود نماید. کنیسپل در نبرد لئا و وستیز نیز شرکت کرد که نبرد وستیز آخرین نبرد او محسوب میشد زیرا وی در جریان این نبرد در تاریخ 28 آوریل 1928 و 2 روز قبل از خودکشی هیتلر و در حالی که شکست رایش سوم حتمی شده بود، در کشور چکسواکی کشته شد.

کنیسپل به همراه همرزمانش

کنیسپل با ثبت 168 تانک نابود شده از دشمن به عنوان موفق ترین تانکیست تاریخ نظامی جهان محسوب میشود اگرچه این مسئله که آمار تانکهای نابود شده توسط او محتملا تا 195 تانک نیز نباید از نظر دور بماند. او همچنین تنها کسی بود که موفق شد از فاصله 3 هزار متری با شلیک توپ تانک تی -34 را منهدم نماید. او همچنین با تمام مدلهای تانک آلمان به خدمت پرداخت و ابتدا به عنوان راننده تانک و سپس به عنوان توپچی و سرانجام به عنوان فرمانده تانک خدمت نمود. کنیسپل همچنین پس از انهدام پنجاهمین تانک دشمن مفتخر به دریافت صلیب آهن درجه یک، و پس از انهدام صدمین تانک دشمن، در تاریخ 20 ماه می 1944 مفتخر به دریافت نشان طلای تانک گردید. زمانی که او موفق به نابودی 126 تانک دشمن شد مفتخر به دریافت صلیب طلای آلمان شد. او تنها فرمانده تانک بود که درجه افسری نداشت و نام وی در تاریخ 25 ماه می 1944 در روزنامه ورماخت ثبت گردید. او با تانک های تایگر 1 و تایگر 2 موفق شد جمعا 42 تانک دشمن را نابود نماید اما بر خلاف دیگر تانکیست های معروف آلمانی وی هرگز نشان صلیب شجاعت را دریافت ننمود.

کنیسپل بسیار فروتن بود و علاقه ای به کسب نشان افتخار نداشت وقتی اختلافی در مورد فرد نابود کننده تانک دشمن پیش می آمد کنیسپل عقب می کشید تا این افتخار نصیب سایر همرزمانش شود . هدف او جنگیدن برای سرزمین پدریش بود. کنیسپل چند بار با مقامات بالاتر ارتش درگیر شده بود که یک مورد آن درگیری با یک افسر ارشد به دلیل بد رفتاری او با اسیران جنگی روس بود کشف بقایای جسد کورت کنیسپل در جمهوری چک اخیرا بقایای جسد کنیسپل برترین تانکیست تاریخ توسط مورخان در گوری بی نام در گورستان سربازان آلمانی در Znojemsko پیدا شد. کنیسپل موهای بلندتر از حد مجاز نظامی و خالکوبی روی گردنش بود که در شناسائی جسد او مورد استفاده قرار گرفت. بنا به گفته محقیق جسد کنیسپل از روی خالکوبی نظامی گردنش و همچنین پلاکش شناسائی شد.

پلاک کنیسپل که در قبر او در سال 2013 کشف شد

"باقیمانده جسد او در گورستان مرکزی افتخارات قرار خواهد گرفت."