تاریخ ایران و جهان

تاریخ ایران و جهان

مارتین اشتگلیش

Martin Steglich

تولد 16 جولای 1915-مرگ 20 اکتبر 1997 مارتین اشتگلیش عضو ورماخت با درجه سرهنگ دوم در جهانی دوم و سرهنگ یکم در بوندس ور بعد از جنگ بود. او یکی از 882 نفری است که موفق به دریافت صلیب شوالیه آهنی با برگ بلوط در طول جنگ شدند. مدال صلیب شوالیه و یک رده بالاتر با برگ بلوط به دلیل شجاعت فوق العاده و همچنین قدرت فرماندهی و مدیریت بالا در میدان نبرد به او اهدا شد.

اشتگلیش

عکسی از اشتگلیش در زمان جنگ.بعد از عملیات توفان صحرا(جنگ
خلیج فارس) گفت :"ارتش آمریکا تبدیل به پسران جنگ برق آسا شده
اند"منظور او مهارت ارتش آمریکا در این نوع عملیات بود

مارتین اشتگلیش در 16 جولای 1915 در براسلاو به دنیا آمد. همانند دوستش هاینتز گئورگ لم او نیز خدمت در ارتش را از لشگر 12 پیاده نظام آغاز کرد و سپس به هنگ 27 پیاده نظام پیوست.او در نبردهای متعددی در لهستان ، فرانسه و روسیه(شامل شکستن محاصره دمانسک) شرکت کرد. او مدال درجه دو آهنی را در 14 سپتامبر 1939 و در یک اهنی را در 27 ژوئن 1940 کسب کرد و مدال افتخار ارتش را در 28 جولای 1940 بدست آورد مارتین بعد از عملیات طوفان صحرا یکی از مدال های خود را سرهنگ مک لین اهدا کرد. مارتین اشتگلیش بارها به شدت زخمی شد و جنگ را به عنوان فرمانده هنگ 122 گراندیر لشکر 180 پیاده نظام و دفاع از رینلند به پایان برد او مدال برگ بلوط خود را در 15 آوریل 1945 بدست آورد. در روزهای پایانی جنگ مارتین از ناحیه دهان و پا با یک موشک که از هواپیما های متفقین شلیک شده بود به شدت مجروح شد. اشتگلیش در آوریل 1945 توسط نیروهای آمریکائی دستگیر شد و در آگوست همان سال آزاد شد.

اشتگلیش در جریان بازدید های خود در جبهه های جنگ یک دکترین
آموزشی نوشت و چندین فیلم آموزشی تهیه کرد که یکی از آنها نحوه
منهدم کردن تانک در نبردهای نزدیک بود.

بعد از جنگ و در میانه دهه 1950 به بوندس ور (ارتش آلمان غربی )پیوست ودر 1 آگوست 1962 به درجه سرهنگ یکم ارتقا یافت. مارتین صاحب یک فروشگاه مبلمان بود و پس از بازنشستگی به همراه همسر و سه دخترش انجا را اداراه میکرد. سرانجام مارتین اشتگلیش در 20 اکتبر 1997 درگذشت.

اشتگلیش

اعلامیه مرگ مارتین اشتگلیش

اشتگلیش

آرامگاه اشتگلیش کمی بعد از مراسم تدفین