تاریخ ایران و جهان

گالری تصاویر تاریخی


احداث اتوبان توسط هیتلر

هیتلر در مراسم افتتاح اتوبان در فرانکفورت اولین بیل را میزند آلمان 1933

زن سامورائی 1880

زن سامورائی 1880

آرم وافن اس اسآرم وافن اس اس

کت خونین پوشیده شده توسط فرانتس فردیناند

کت خونین پوشیده شده توسط فرانتس فردیناند ولیعهد اتریش زمانی که او در سال 1914 ترور شد و باعث جنگ جهانی اول شد

...

در سال ۱۹۴۴، یعنی بیش از ۷۰ سال پیش، جنگ جهانی دوم رو به پایان بود. سازمان جاسوسی آمریکا که احتمال می‌داد هیتلر از آلمان فرار می‌کند، از یک هنرمند کمک خواست تا چهره‌ی هیتلر در صورت فرار را بتوانند شناسایی کنند. هدف از این کار این بود که سربازان آمریکایی با وجود تغییر شکل هم بتوانند رهبر آلمانی را پیدا کنند.

...

رقاص هلندی-آلمانی و متهم به جاسوسی در جریان جنگ جهانی اول در خاک فرانسه برای آلمانیها بود. ماتاهاری، نام هنری او یک واژه مالایائی و به معنی آفتاب است.

...

عکسی که هیچ وقت در کتابهای تاریخی ویا مدرسه به شما نشان نمیدهند . هیچ چیزی کاملا سیاه یا سفید نیست .

مهربانی افسر وافن اس اس

افسر وافن اس اس با دو دوست، یکی 4 پا، دیگری 2 پا اما بالدار. حتی در وسط بی رحمانه ترین جنگ تاریخ، لحظاتی برای مهربانی وجود دارد.

...

احمدشاه و اولین هواپیما در ایران گرچه اولین پرواز بشر با هواپیما در سال 1903 توسط برادران رایت انجام شد اما ده سال طول کشید تا خلبانی لهستانی اولین هواپیما را بر فراز آسمان ایران به پرواز درآورد.

...

کاپیتان مایکل ویتمن فرمانده آس تانک آلمانی از وافن اس اس او به تنهائی یک گردان برتانیائی را نابود کرد.

...

حمورابی ششمین امپراتور بابل بزرگ از سال ۱۷۹۲ تا ۱۷۵۰ پیش از میلاد (۴۲ سال) امپراتور این کشور بود. او پس از کناره گیری پدر خود، امپراتور شد و در طی این مدت بابل را تا میان‌رودان گسترش داد و بسیاری از همسایه‌ها را شکست داد. معروفترین بازماندهٔ او، قانون حمورابی است که بر روی یک سنگ نوشته شده و در تاریخ ثبت شده‌است.

احمد نخجوان نخستین خلبان ایرانی

نخستین خلبان ایرانی و نخستین فرمانده نیروی هوایی ایران، تیمسار سرلشکر خلبان احمدخان نخجوان .وی نخستین فرمانده نیروی هوایی ایران بود و روز پنجم اسفند با یک هواپیمای خریداری شده از فرانسه در قلعه‌مرغی به زمین نشست.احمد نخجوان سال‌ها وزارت جنگ و فرماندهی نیروی‌ هوایی ایران را بر عهده‌ داشت. وی در سال 1272 در یک خانواده مهاجر قفقاز به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۵ درگذشت.

مقبره کوروش


قدیمی ترین عکس از مقبره کوروش

ایستادگی در مقابل تانک

ایستادگی در مقابل تانک ، میدان تیان‌آن‌من شهر پکن مرد تانکی این عکس مشهور توسط جف وایدنر در ۵ ژوئن ۱۹۸۹ در پکن گرفته شده است. تانک‌های ارتش آزادی‌بخش خلق به خاطر یک مرد ناشناس متوقف شده‌اند

مجسمه شاه اسماعیل

مجسمه شاه اسماعیل صفوی با دیوان شعر خود در دست اثر استاد ودود مؤذن موزه شیخ صفی الدین اردبیلی

حماسه سوم شهریور سال 1320

حماسه سوم شهریور سال 1320 ارتش تا بن دندان مسلح شوروی هنگام ورود به خاک ایران متوجه وجود سربازان مسلح ایرانی در آنسوی ارس شده و موضع نظامی می گیرند تا آتش جنگ در دوسوی مرز آغاز شود.در آن روز حماسی سه مرزبان غیور آذربایجانی به نام های ژاندارم سرجوخه ملک محمدی، سید محمد راثی هاشمی و عبدالله شهریاری در برابر ارتش سرخ شوروی مقاومت میکنند و ارتش روس ها دو روز به جهت ایستادگی سربازان ایرانی، پشت پل آهنی جلفا متوقف می شود. و سرانجام پس از دو روز ایستادگی در برابر ارتش دشمن در سوم شهریور سال 1320 به شهادت میرسند

غیر نظامیان ویتنام جنوبی پس از چند روز جنگ

غیر نظامیان ویتنام جنوبی پس از چند روز جنگ و ویرانی در "دونگ ژوایی". ژوئن 1965

...

مجسمه نیم تنه شگفت انگیز ملکه نفرتی تی مصر باستان

...

گریه اسیر ژاپنی پس از شنیدن خبر تسلیم ژاپن در جزایر "ماریانا"

...

یک خودکشی زیبا! «اولین مک‌هِیل» ۲۳ ساله از طبقه هشتاد و سوم ساختمان امپایر استِیت در سال ۱۹۴۷ خود را پرتاب کرد و بر سقف لیموزین ساختمان ملل جان سپرد.

برترین تصاویر تاریخی