نخستین نبرد تانکها در تاریخ
24 آوریل 1918 جبهه ویلر برتونو (فرانسه، آخرین سال جنگ جهانی اول) شاهد نخستین نبرد تانک بود. در این نبرد 3 تانک آلمانی و 3 تانک انگلیسی یکدیگر را می کوبیدند. شمار کل تانکهای آلمان در زمان این نبرد، 21 دستگاه گزارش شده است. «تانک» به عنوان یک جنگ افزار در سال 1917 ساخته شده بود و قبلا ارتش انگلستان از آن در نبرد با افراد پیاده و سنگرنشین استفاده می کرد که آلمان نیز تانک به جبهه فرستاد. مهندس جوزف ولمر طراح تانکهای آلمان بود که از سال 1916 دست بکار آن شده بود. نخستین تانکهای آلمانی 30 تن وزن، اندکی بیش از هفت متر طول و 3 متر عرض داشتند، ضخامت زره آنها 5 سانتیمتر بود، مجهز به توپ 57 میلیمتری بودند و شبیه یک برجک پولادین بنظر می رسیدند. یک موتور دایملر این تانکها را به حرکت درمی آورد و حداکثر سرعت آنها 15 کیلومتر در ساعت بود. نخستین طراح تانکهای انگلیسی سرگرد ویلسون بود. این تانکها 28 تن وزن داشتند ولی سرعتشان بیش از 6 کیلومتر در ساعت نبود.
عکس زیر دو نمونه از نخستین تانکهای آلمانی و انگلیسی را که نخستین جنگ افزار زرهی جهان بشمار می آیند نشان می دهد:


تایید بکاربردن کلرین در جنگ
بكار بردن گاز سمی به عنوان یك جنگ افزار از 1915 و دومین سال جنگ جهانی اول و معروف به جنگ اروپایی ها معمول شده است. 26 آوریل (روزی چون امروز) رسما تایید شد كه آلمانی ها از چهار روز پیش از آن ــ 22 آوریل 1915ـ در جبهه غرب ( بلژیک) از این نوع سلاح بر ضد نیروهای طرف مقابل بكار برده بودند. آلمانی ها قبلا این سلاح را در جبهه شرق تجربه كرده و بر ضد سربازان روس بكار برده بودند. این سلاح در آن زمان (دومین سال جنگ جهانی اول)، چیزی جز «كلرین» نبود كه یا به سوی سربازان دشمن پمپ، و یا به صورت گلوله پرتاب می شد. پمپ كردن آن هنگام وزش باد امكان نداشت زیرا كه به نظامیان خودی هم آسیب می زد.
با این كه از آن پس، نشست های جهانی متعدد برضد سلاحهای شیمایی تشكیل شده و میثاقهایی به امضاء رسیده است، هنوز از این نوع جنگ افزار (شیمیایی و بیولوژیك) در زرادخانه شماری از كشورها، یافت دارد.

سربازان انگلیسی در آوریل 1915پس از این كه با گاز كلرین مورد حمله قرار گرفته بودند. این عكس نشان می دهد که نظامیان پس
از هدف حمله قرار گرفتن دچار مشكلات جسمانی شده و نظم خود را از دست داده و نمی دانند كه چه بكنند

سربازان جبهه غرب پس از اطلاع ازبكار رفتن گاز سمی به عنوان جنگ افزار در آوریل 1915 ( دومین سال از جنگ جهانی اول )
باوسائلی كه در اختیار داشتند ازجمله ماسكهای ابتدایی و دست ساز از خود محافطت می كنند و در سنگرهای خندقی آماده
دفاع از خود هستند.


ادامه جنگ شیمیایی
ارتش آلمان 22 آوریل 1915 و در دومین سال جنگ جهانی اول، در جبهه «Ypres» واقع در بلژیك برضد دو لشكر فرانسوی (عمدتا مركب از افراد الجزایری و مراكشی)، دو لشكر انگلیسی و یك لشكر كانادایی سلاح شیمیایی (گاز كلر) بكار برد كه براثر آن، ظرف یكی ـ دو ساعت شش هزار نفر درگذشتند. در این عملیات كه در یك جبهه شش كیلومتری انجام شد 168 تن گاز كلر رها شده بود و این گاز ریه نظامیان را ازكارانداخته بود. این دومین بار بود كه ارتش آلمان در جنگ از سلاح شیمیایی استفاده می كرد. این ارتش سه ماه پیش از این در جبهه Bolimov برضد روس ها از این سلاح استفاده كرده بود.عجیب ترین عکس ها از جنگ جهانی اول
مجموعه ای تصادفی از برخی از عجیب ترین تصاویر که ما توانستیم از جنگ اول پیدا کنیم
شامل مردان، وسایل نقلیه، سلاح و لحظات